Bebeğiniz artık 1 yaşında!

Ekim 06, 2019

Onu ilk kez kucağınıza aldığınız, minicik bedeninin sıcaklığını hissettiğiniz o ilk an dün gibi gelse de bebeğiniz artık 1 yaşında! Ağlamak ve meme emmek dışında da hünerleri var artık kendisinin.

Evinizin dekorasyonunu onun minik adımlarının yönüne göre değiştirmek 1 yaşın en güzel aktivitesi olabilir sizin için. Bu zamana kadar siz konuştunuz o dinledi ama artık onun da kendine özgü bir dili var ve kim bilir belki de sizi havalara uçuran o sözleri duydunuz bile “anne“,”baba” gibi. Duymadıysanız da paniğe gerek yok her çocuk farklı bir karakterdir ve her karakterin gelişimi farklıdır.

Hepimizin bildiği ama zaman zaman unutulabilen bu noktaya da değindikten sonra 1 yaşın tadını ailecek nasıl çıkarabilirsiniz temalı konumuza geri dönelim.

Öncelikle 1 yaşın tadı “Ce-ee” oyunuyla çıkar. Hepimizin bildiği basit ama bir o kadar faydalı bir oyundur. Siz elinizle yüzünüzü kapatıp sonra açıp “Ce-ee” yaptıkça bebeğinizin kikirdemeleri evinizi şenlendirecek.

Artık çıngırakla agucuk bugucuklarla oyalanmaz bu çocuk ama mesela halının üzerine serin bir örtü oturun onunla birlikte yere ve küplerden kule yapın, oyuncakları kovalara doldurun, boşaltın, ya da mesela bebeğinizle aranıza 3 yastık koyup oyuncaklarından birini yastığın altına saklayıp bulmasını isteyin arada da öpün sarılın ve eğlenceli vakit geçirin.

Dil gelişimi desteklemek için de nesnelerin ya da varlıkların (insan, hayvan, bitki) resimlerini gösterip adlarını sorup doğru cevaplar verene kadar bunu tekrar edebilirsiniz. Diyelim ki ona bir köpek resmi gösterdiniz ve sorduğunuzda doğru cevabı verdi mutlaka alkışlayın ya da öpün, sarılın onu cesaretlendirin, teşvik edin. Bilemediği zaman siz doğrusunu söyleyin ve tekrar sorun

1 yaş demek artık sürekli oturan çocuğa veda etmek demek. O minicik adımlarıyla her yeri keşfetmek isteyen biri artık. “Aman düşersin!” lerden uzak yürümesi ve keşfetmesi için alanlar yaratın. Mesela tutabilecek sapı olan bir oyuncağı önce siz ittirerek nasıl yapması gerektiğini gösterip sonra onun kullanımına bırakabilirsiniz.

Yine gelişimini desteklemek açısından yaşına uygun bir kaşık verip kaşığını kendisinin doldurmasına fırsat tanıyabilirsiniz. Ortalık biraz kirlenecek tabi ama onun o çabasına değmez mi?

Keşfetmeye ve tabi biraz kurcalamaya, kırıp dökemeye en yatkın yaştır 1 yaş ama “hayır” larınızı ne kadar az kullanırsanız o kadar etkili olur. Kendi isteklerini keşfetmeye başladığı dönem de her şeyine hayır deyip, inatlaşmak kendine güvenini ve motivasyonunu kötü etkiler ama tabi hayatta hiçbirimizin her istediği her an olmuyor her şeyine evet diyerek de ona hayatla ilgili yanlış ipuçları vermemekte fayda var.

Ailecek güle oynaya, döke saça tadına varabileceğiniz 1 yaşınız kutlu olsun.

Neslihan Gültekin

Şiddet içerikli oyunlar ve çocuklar üzerindeki etkileriAnnelerin Korkulu Kabusu: Uyku Eğitimi